Ako vybrať masku a polomasku?

Polomasky a masky predstavujú po rúškach a respirátoroch ďalšie z pomôcok pre ochranu dýchacích ciest. Chránia najmä pred vdýchnutím prachových častíc a plynov. V závislosti od druhu týchto látok a vykonávanej činnosti vyberáme ako polomasku a masku, tak aj príslušné filtre. Polomaska zakrýva ústa, nos a bradu. Celotvárová maska potom chráni tiež oči, jedná sa teda z hľadiska bezpečia nositeľa o najvyšší možný stupeň ochrany.

Polomasky a masky predstavujú po rúškach a respirátoroch ďalšie z pomôcok pre ochranu dýchacích ciest. Chránia najmä pred vdýchnutím prachových častíc a plynov. V závislosti od druhu týchto látok a vykonávanej činnosti vyberáme ako polomasku a masku, tak aj príslušné filtre. Polomaska zakrýva ústa, nos a bradu. Celotvárová maska potom chráni tiež oči, jedná sa teda z hľadiska bezpečia nositeľa o najvyšší možný stupeň ochrany.

Doba čítania 5 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Polomaska vs. maska

Polomaska

Ako bolo už naznačené, polomaska chráni vaše ústa a nos. Môže mať pevne zabudované alebo vymeniteľné filtre, takže si môžete vybrať, či sa chcete chrániť primárne proti prachu, alebo chemickým látkam. Na trhu nájdete aj kombinované filtre, ktoré vás ochránia pred patogénmi, prachom aj chemickými látkami. S výberom filtra vám pomôžu informácie v bezpečnostných listoch nástrojov a látok, s ktorými pracujete.

Celotvárová maska

Je nadstavbou polomasky. Ponúka rovnakú ochranu dychu a navyše je vybavená aj štítom na ochranu zraku. Plyny, výpary aj vírusy sa môžu do tela dostať nielen dýchacími cestami, ale aj cez sliznice - oči. Tvárová maska je najúčinnejšou pasívnou pomôckou na ochranu dychu.

Na čo sa zamerať pri výbere

Požiadavky

Prostriedok na ochranu dychu vyberajte podľa toho, kto a kde ho bude nosiť. Pomôcky sa líšia tvarovaním a môžu sa líšiť tiež veľkosťou. Vezmite do úvahy koncentráciu a druh škodlivých látok, ktoré môžu nositeľa ohrozovať. Pomôcka, ktorá zachytí prachové častice, nemusí zachytiť chemické výpary, vírusy alebo baktérie.

Ak pracujete s chemickou látkou alebo obsluhujete nejaký prístroj, pozrite sa do bezpečnostnej karty. Výrobcovia v nich odporúčajú vhodné ochranné pomôcky vrátane ochrany dýchacích ciest.

Určenie

Masky a polomasky sa môžu líšiť veľkosťou a svojmu nositeľovi by mali dokonale sedieť a priliehať na tvár, a preto ich vyberajte s ohľadom na pohlavie a vek nositeľa. Muži majú všeobecne väčšiu hlavu, a teda potrebujú väčšiu veľkosť a dlhšie gumičky na zachytenie okolo uší.

Typ viazania

Na upevnenie na tvár sa používajú nastaviteľné pásky, ktoré musia byť dostatočne dlhé. Ak by boli krátke, ťahali by vás. Viazanie u opakovane použiteľných pomôcok musia odolať opakovanej údržbe alebo by malo byť aspoň snímateľné a vymeniteľné.

Materiál

Materiál, z ktorého sa vyrábajú pomôcky a filtre na ochranu dýchacích ciest, musia preukázať nielen filtračné účinky, ale aj priedušnosť. Avšak v praxi sa môžete stretnúť s pomôckami, ktoré síce spĺňajú normu a odfiltrujú potrebné množstvo častíc, ale sú nepriedušné a zle sa v nich dýcha. Aby ste predišli nákupu takého výrobku, prečítajte si užívateľské recenzie alebo si daný model najprv vyskúšajte.

  • Z plastu sa vyrábajú nosné a krycie konštrukcie polomasiek, celotvárových masiek a výmenných filtrov. Chránia ich pred postriekaním a iskrami a dajú sa dezinfikovať.

  • Guma sa používa na tesnenie u polomosiek a celotvárových masiek a slúžia k lepšiemu utesneniu.

Stupeň ochrany

U masiek a polomasiek je rozdelenie podľa stupňa ochrany trochu zložitejšie. Líšia sa účinnosťou a tiež typom látok, ktoré vedia ich filter zachytiť. Podľa účinnosti sa filtre delia do tried: P1, P2 a P3. Opäť platí, čím je číslo vyššie, tým viac látok zachytia. Skratka NPK znamená najvyššiu prípustnú koncentráciu chemických látok v ovzduší.

  • P1 - chráni do 4-násobku NPK,

  • P2 - chráni do 12-násobku NPK,

  • P3 - chráni do 50-násobku NPK (spĺňa požiadavky na ochranu proti vírusom)

Filtre pre masky a polomasky sa delia tiež podľa typov látok, ktoré odfiltrujú. Na označenie sa používajú písmená a farby. Filtre s aktívnym uhlím pohlcujú netoxické plyny (nepríjemný zápach).

  • A (hnedá) - organické výpary s bodom varu nad 65 °C (terpentín, toluén)

  • AX (hnedá) - organické zlúčeniny s bodom varu rovným alebo nižším ako 65 °C (chloroform, acetón)

  • B (sivá) - anorganické výpary (chlór, bróm, sírovodík)

  • E (žltá) - kyslé výpary (oxid siričitý, chlorovodík)

  • K (zelená) - amoniak a jeho organické zlúčeniny (dimetylamín)

  • Hg (červená) - ortuť

Ako sa o masky starať a ako ich správne nosiť

Údržba

Aby vás mohli pomôcky efektívne chrániť, musíte sa o ne dobre starať. V opačnom prípade klesá ich účinnosť. Prečítajte si návod na použitie a riaďte sa pri výmene odporúčaním výrobcu. Všeobecne pre všetky druhy respirátorov platí, že ich životnosť je iba obmedzená. Polomasky alebo filtre sa musia včas meniť. Zanesený filter má nižšiu účinnosť a horšie sa v ňom dýcha. Plastové a gumové časti pravidelne utierajte dezinfekčným prípravkom. Pomôcky na opakované použitie nechajte dôkladne vyschnúť.

Správne umiestnenie a nosenie

Pomôcky na ochranu dychu vás chránia len tak dobre, ako dobre priliehajú k tvári. Vzduch, ktorý prejde okolo, stále obsahuje škodlivé častice a patogény. Pri nasadzovaní sa neponáhľajte a masku si dobre usaďte na tvár.

  • Pred prácou s maskou si umyte alebo vydezinfikujte ruky. Pomocou pások si upevnite ochrannú pomôcku na tvár tak, aby vás nikde netlačila.

  • Okraje musia kopírovať kontúry tváre a zabrániť tak vniknutiu okolitého vzduchu do masky.

  • Počas nosenia na masku a filtre nesiahajte. Ak je to nevyhnutné, umyte si ruky.

Ďalšie ochranné pomôcky

Okrem ďalších prostriedkov na ochranu dýchacích ciest, ako sú respirátory a rúška, sa vám môžu hodiť tiež gumové rukavice, dezinfekcia a ochranné okuliare, či štíty. Nebezpečné látky a patogény, ako sú vírusy, sa môžu dostať do tela aj cez oči.